6/06/2015

Cienie

cienie
chodzą za mną
nasłuchują słów 
na wietrze rozrzuconych
i wyczekują
              każdego upadku
                                      istoty wszelkiego rozumu


zjawy

tłamszą koszulę
w polne krzykliwe maki
i topią mnie 
                 w szkle
                           w betonie
                                        w rozgrzanym asfalcie


inni

      widzą
              słyszą
                      i biegną
                                 jak okruchy kamieniWitajcie!
Znowu napisałam niewiersz, który tym razem nie wyszedł mi zbyt dobrze. Nie jest taki płynny, zgrabny. Wersy wydają mi się być strasznie toporne. No ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Nadal próbuję, eksperymentuję, uczę się. Czy jakiś szaleniec ktoś z Was chciałby odgadnąć jego znaczenie i spróbować odkryć, co też kochana Tutti miała na myśli, pisząc go?
Ktoś chętny? :D
Nie zjawiam się tu jednak tylko po to, aby przedstawić moje nowe działo, ale by wyjaśnić co nieco na temat wiersza z majowego posta o jakże odkrywczej nazwie "No title". Fobos, Pola i Lennyk świetnie się spisały i uchwyciły sens wiersza :) Chodziło mi o ludzie, którzy nie czują żadnych wyrzutów sumienia z powodu swoich złych czynów, nie żałują tego, że kogoś zranili, okaleczyłyi bądź zabili. Pałac to taka wyższa sfera, gdzie nieustannie trwa walka o władzę. Ale dlaczego nie ma w nim słów? Bo wszyscy tam milczą, starają się ukryć swoje występki przed innymi ludźmi. Wszyscy próbują nie zauważać tego zła, nie mówić o nim, chociaż ono jest tuż obok nich. Ziemna posadzka jest symbolem ludzkiego chłodu, braku ciepła, współczucia. A nóż na piedestale ludzkości? Symbolizuje to, że ludzie potrafią sięgnąć po najgorsze środki, byleby tylko zdobyć to, czego pragną. 

Tutti

16 komentarzy:

 1. Obstawiałabym, że chodzi o jakichś fałszywych przyjaciół, kogoś, kto jest zawistny i źle Ci życzy. Ale mogę się mylić, stworzyłaś bardzo szeroko pojęte metafory, to lubię, każdy może odczytać to na swój własny sposób, a o to chodzi w dobrym wierszu! ;)
  http://sloiczeknutelli.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteś dla siebie surowa! Naprawdę fajny wiersz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie ten wiersz można zinterpretować na wiele sposobów, ale pierwsze co przyszło mi na myśl to nasza przeszłość. Czyhająca na każdym kroku, czekająca na nasze potknięcie po to, by do końca nas złamać wyzwalając wspomnienia. Ale tak jak napisała Paulina M. może chodzić o różne rzeczy, o fałszywych przyjaciół... Wiersz jest piękny i nie pisz o tym tak źle, bo wychodzi dobrze. Jeżeli cały czas się uczysz, to w przyszłości będziesz prawdziwym geniuszem ;)

  pannanikt001.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. wydaje mi się, że miałaś na myśli ludzi bo w końcu "istoty wszelkiego rozumu", czekamy na upadki innych, mimo, że nie chcemy się do tego przyznać, naprawdę świetny wiersz, nie wiem dlaczego nie jesteś z niego zadowolona :c, jak mogę zaoobserwować twojego bloga?
  pozdrawiam :)
  Miooodziablog-klik <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz po prostu zajrzeć na samiuteńki dół strony - tam jest gadżet "Obserwatorzy" :)

   Usuń
 6. a mi sie podoba, lubie tworczosc nad ktora warto sie zatrzymac na dluzej
  Pozdrawiam
  http://fifefantasinails.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wiersz!
  Też właśnie próbuję swoich sił w pisaniu wierszy! W najbliższym czasie kilka wstawię na blog...
  A szczerze mówiąc to nad znaczeniem tego wiersza zastanowię się jeszcze trochę i wrócę tu jeszcze!
  Zapraszam do mnie i proszę o zostawienie komentarzy lub zaobserwowania, to dla mnie ważne, bardzo.

  www.6odcienimnie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie możesz być takim złym poetą, skoro używasz przenośni i symboli, bo... Zdaję mi się, że te środki artystyczne są jedne z trudniejszych. Oczywiście są jeszcze rymy, ale przecież istnieją wiersze bez rymów. ;) Zdaję mi się, że wiersz dotyczy trochę Twoje życia. Cienie i zjawy to (nieszczęśni) ludzie, którzy lubią niszczyć życie innym, wywyższają się, no... Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi. ;) I to byłby koniec interpretacji, ponieważ dalej już nie wiem. Co do wiersza to jest ciekawy, bardzo. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podoba mi się ten niewiersz (bo to chyba znowu raczej taki krótki utwór liryczny), chociaż przyznaję, że poprzednie były zdecydowanie lepsze. Mówiąc szczerze, trochę zbędne wydają mi się te odstępy, ten układ wiersza... to znaczy, moim zdaniem niewiele wnoszą... Ale nie zmienia to faktu, że utwór jest naprawdę dobry, wzbudza niepokój. Świetnie, naprawdę umiejętnie operujesz metaforami, symbolami. A to naprawdę trudna sztuka!
  Co do interpretacji... moje pierwsze skojarzenie to takie demony z przeszłości, złe wspomnienia, które potrafią niszczyć życie i snują się za nami non stop- właśnie takie ,,cienie". Podczas gdy inni ,,widzą/słyszą/biegną", to podmiot liryczny tkwi wśród tych swoich traum, strasznych wspomnień (,,zjawy topią mnie").
  Inna prawdopodobna wersja jest taka, że te ,,zjawy" i ,,cienie" to prześladujący podmiot liryczny toksyczni, źli ludzie, którzy zatrzymują bohatera wiersza, nie pozwalają mu cieszyć się życiem,ruszyć do przodu...
  O, cieszę się, że udało mi się domyślić, co chciałaś przekazać w poprzednim wierszu:) Naprawdę uważam, że masz talent i rozwijaj się koniecznie. Nad Twoją poezją trzeba pomyśleć, trzeba poszukać głębszego sensu, a każdy może ją zinterpretować na swój sposób. No i te metafory... przepiękne.
  Pozdrawiam ciepło!
  P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach i jeszcze odpowiadam na Twoje pytania:) Tak, mam konto na Lubimy czytać, jako Aylin:)
   ,,Duma i uprzedzenie" to romans, owszem, ale jak dla mnie jest to bardziej powieść obyczajowa. Bo chociaż jest miłość i tak dalej, to chyba więcej jest tych wątków obyczajowych, portretów różnych osobowości.
   ,,Musicie być jak szaloooona rzeka!" Jeej! Uwielbiam tę piosenkę! ,,Mulan" jest genialna:D
   P.

   Usuń
  2. Aylin - to brzmi tak elficko :o
   Zaproszę cię do znajomych :D

   Usuń
  3. Ja jakoś lubię taki układ wierszy :) Myślę, ze taki układ nadaje utworowi zupełnie innego sensu, więcej głębi, zachęca czytelnika do główkowania, co też autor miał na myśli, robiąc takie dziwne odstępy :)

   Usuń
  4. Tak, to prawda, taki układ nadaje głębi i często kryje się pod tym drugie dno, tylko w tym konkretnie wierszu nie zauważyłam głębszego sensu, celu, dla którego odstępy zostały w taki sposób zastosowane. Chyba po prostu nie odgadłam, co chciałaś przekazać takim układem:)
   Jestem strasznie ciekawa, co chciałaś przekazać tym wierszem, nie mogę się doczekać wyjaśnienia:)
   Pozdrawiam,
   P.

   Usuń
 10. Pierwsze moje skojarzenie z cieniami to wspomnienia... Czekające na nasze potknięcia, analizujące każde obecne słowo i nadające mu znaczenie z przeszłości.
  "zjawy / tłamszą koszulę / w polne krzykliwe maki" - i tu wydaje mi się, że tak zwane 'duchy przeszłości' wpływają na nasze życie, na to może, jak inni nas teraz postrzegają... Ale też może nie pozwalają oderwać się od tego, co było, mimo że tego gorąco albo nawet rozpaczliwie pragniemy.
  "topienie" kojarzy mi się w zatapianiu się we wspomnieniach, ale nie wiem, jak zinterpretować resztę.
  A co do "okruchów kamieni", one też trochę ranią. Więc może chodzi o ludzi, którzy nas zostawiają, a tym samym omijają przeszłość, w której jesteśmy pogrążeni.

  Mam nadzieję, że nie zrobiłaś wielkich oczu, widząc moją interpretację!
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie podejmę się interpretacji tego wiersza. Jest mi on dość bliski i jego zrozumienie zachowam dla siebie. Nie chcę by był on źle zinterpretowany, chociaż podobno nie można tego robić źle ;) Co do wytłumaczenia i innych wierszy to przyznam, że świetnie porównujesz ludzie czyny, odruchy do rzeczy i zachowań :) Podoba mi się to :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie komentarze pod postami typu "Jaki super blog :) Ciekawy post. Zapraszam do mnie!" usuwam. Niech Twój komentarz nawiązuje do tematu mojego posta!
Nie bawię się w "obs. za obs.". Obserwuję blogi tylko wtedy, jeśli naprawdę mi się podobają.
Odwiedzam Wasze blogi w miarę moich możliwości...
Kontakt: napisz.tutti@gmail.com

Copyright © 2016 Only experiences , Blogger